حواله ارزی و خدمات بازرگانی سفته

 

 

Being Confidence in Business with US    با اطمینان تجارت کنید     مالزی - چین - ایران

نگاهی به بانکداری اسلامی در مالزی

بانکداری اسلامی در مالزی

مطالب این بخش توسط بخش ترجمه گروه سفته تهیه شده است و هرگونه کپی برداری ممنوع است ومتخلفین تحت پیگرد جدی قرار خواهند گرفت

لینک به مطالب سایت آزاد است

نگاهی به بانکداری اسلامی در مالزی

بانکداری اسلامی در مالزی تحت چارچوب اصول شریعت می باشد. این نوع بانکداری با تکیه براصول اسلامی , زیان و منافع طرفین و نیز بیمه کامل در معاملات و فعالیتهای تجاری را در نظردارد.اصول مذکور توسط اعتبارات مرکزی بانکداری اسلامی مالزی حمایت می شوند. دراین نهاد فعالیتهایی بر اساس توسعه سازماندهی تجاریو بازرگانی انجام میشود که پیشرفت منافع اجتماعی را در بر دارد. از سوی دیگر، بانکداری اسلامی بعضی فعالیتها را مانند ربا و قمار در معاملات ممنوع اعلام کرده است.

بانک‌های اسلامی با رشد متوسط سالانه 37 درصد نسبت به دو دهه گذشته و با راه اندازی بیش از 80 نوع محصول، شامل خدمات مالی و اعتباری مختلف میشوند، وهمچنین با به‌کارگیری مفاهیمی از جمله مضاربه و مشارکت، یکی از بخش‌های مالی با رشد سریع در مالزی را تشکیل می‌دهند.

در واقع، آنچه که مالزی را به قطبی رقابتی در نظام بانکداری اسلامی تبدیل کرده، تسریع در صدور مجوز براي فعالیت‌های بانکی مطابق با شریعت است. سرمایه گذاری اسلامی از دهه 1970 آغاز و با رشد سریع گسترش یافته است. به گفته گروه تحقیقات بانکداری آسیا، 100 بانک بزرگ جهان به میزان%26.7 سالانه رشد داشته وبه همین منوال انتظار می رود این رشد به سالانه بین 15 تا 20 درصد برسد.

امروزه بانکداری اسلامی در مالزی به سرعت در حال توسعه و پیشرفت است. کشور مالزی با داشتن پیشرفتهای عظیم در حیطه بانکداری اسلامی و همچنین گنجاندن خود در بازارهای سرمایه اسلامی به‌عنوان «کانون بانکداری و مالی اسلامی» ، تغییرات چشمگیر و با اهمیتی داشته است.

طی سالهای اخیر بانکهای کشور مالزی توانسته اند با فراهم کردن روش های نوین بانکداری اسلامی در شرایطی مناسب باعث پیشرفت تولیدات و نوآوری بطور مداوم شوند و از سویی مؤسسات مالی و اعتباری متنوع در سراسر دنیا بنا کنند ، میزان وسیعی از ابزارهای سرمایه داری مالی در بانکداری اسلامی اجرا کنند، زیرساخت مالی جامع، بهترین اصول و قابل قبول ترین قوانین جهانی را در نظر بگیرند.

از نظر کاربردی، نظام بانکی مورد استفاده توسط موسسات بانکی کشور مالزی سیستم بانکداری دوگانه نامیده می‌شود. به طوری که مقررات اسلامی و قوانین بانکی بطور مجزا در کنار قوانین معمول بانکداری حاکم است. دوگانگی در سیستم بانکی مالزی، با هدف مقایسه خدمات بانکی در هر دو سیستم باعث فراهم آوردن فرصت انتخاب مناسب‌تر برای مشتریان بانکی میشود.

اصولا، کشور مالزی دارای میزان چشمگیری از بانک های توسعه یافته با اصول بانکداری اسلامی و بمنظور توسعه و گسترش تا ایجاد صنعت با مؤسسات سرمایه داری خارجی است. علاوه بر ایجاد تجارت مرسوم خارجی در کشور مالزی، بتواند تجارت بانکداری بین المللی را تثبیت کند.

بنابراین، بانکداری اسلامی مالزی نقش مهمی در جذب سرمایه مسلمانان و حتی غیرمسلمانان ایفا کرده است. و کلیه موسسات بانکی در کشور مالزی با تکیه بر اصول بانکداری اسلامی توانسته اند محصولات مربوط به بانکداری اسلامی را به مشتریان خود ارائه کنند.

با توجه به اهمیت یکپارچه‌سازی جهانی و پذیرش بین‌المللی بانکداری اسلامی مالزی می‌توان گفت که این کشور به عنوان یکی از مناطق با اهمیت در صنعت بانکداری، جهت پیشرفت‌های آتی بوده و دراین راه نیاز مبرمی به حمایت گسترده‌تر وجود دارد. این کشور معرفی محصولات و خدمات جدید بانکداری اسلامی خود را ادامه و تغییرات ساختاری را برای بقا و جهانی شدن صنعت بانکداری اسلامی انجام خواهد داد.