حواله ارزی و خدمات بازرگانی سفته

 

 

Being Confidence in Business with US    با اطمینان تجارت کنید     مالزی - چین - ایران

بانک مرکزی چه وظایفی دارد ؟

بانک مرکز

مطالب این بخش توسط بخش ترجمه گروه سفته تهیه شده است و هرگونه کپی برداری ممنوع است ومتخلفین تحت پیگرد جدی قرار خواهند گرفت

لینک به مطالب سایت آزاد است

بانک مرکزی چه وظایفی دارد ؟

ریشه کلمه بانک

واژهٔ بانک در زبان انگلیسی میانه از زبان فرانسوی میانه (banque)، و آنهم از واژه ایتالیایی قدیمی banca، وآن نیز از واژه آلمانی بسیار قدیمی banc،bank،”bench.counter” گرفته شده‌است. Beachها (نیمکت‌ها) بعنوان میزها یا شمارشگرهای مبادله در حین دوره رنسانس توسط بانکداران فلورانتین مورد استعمال قرار می‌گرفتند که مذاکرات ومبادلاتشان را پشت میزهایی انجام می‌دادند که با رومیزیهای سبز رنگ پوشیده شده بود.

تعریف بانک مرکزی

بانک مرکزی یک نهاد ملی برای کنترل پول و اعتبار یک جامعه است . در اقتصادهای مدرن، بانک مرکزی مسئول تدوین سیاست های پولی و تنظیم بانک های عضو است.بانک مرکزی عمدتا بر اساس نهاد های غیربازاری و غیر رقابتی شکل گرفته است .و اگر بانک مرکزی متعلق به دولت نباشد بدون شک باید به قوانین احترام بگذارد و تابع قوانین همان کشور باشد .

از ویژگی های مهم بانک مرکزی - تشخیص آن را از بانک های دیگر - امتیاز انحصاری قانونی برای صدور یادداشت های بانکی و پول نقد است؛بانک های تجاری متعلق به بخش خصوصی تنها مجاز به صدور تقاضای بدهی مانند چک کردن سپرده ها هستند .

عملکرد بانک مرکزی

بانک مرکزی دارای عملکردهای بسیاری است که از جمله آن می توان :

هدایت سیاست های اقتصادی و پولی

وام دهنده در شرایط اضطراری

تدوین و ارائه راهکارها برای جذب سرمایه و حل مشکل اقتصادی

وظایف بانک مرکزی

وظایف بانک مرکزی عبارتست از انتشار اسکناس و تنظیم حجم پول در گردش، نگهداری فلزات گرانبها و ارزهای متعلق به دولت، نگهداری ذخایر قانونی و موجودی نقدی بانک‌های تجاری، ایجاد امکانات اعتباری برای بانک‌های تجاری، انجام دادن عملیات تصفیه حساب بین بانکها، صندوقداری و نمایندگی مالی برای عملیات بانکی دولت، اجرای سیاست پولی و کنترل حجم اعتبارات. این بانک مسؤولیت کنترل شبکه بانکی و اداره سیاست پولی ثبات را بر عهده دارد.این بانک، بانک‌ها را در جهت ارائهٔ خدمت و هماهنگی با اقتصاد به فعّالیت وامیدارد.


اولین نمونه های اولیه برای بانک مرکزی مدرن بانک انگلستان و بانک مرکزی سوئد در قرن 17 بود.

از دیگر بانک های مرکزی بانک ناپلئون فرانسه و رایش آلمان بود که ، برای تامین مالی عملیات نظامی دولت تاسیس شد.

بانک مرکزی در امریکا

فدرال رزرویا فد به معنی ذخیرهٔ فدرال بانک مرکزی ایالات متحده آمریکااست که در سال ۱۹۱۳ با هدف نظارت بر عملیات بانکی در این کشور تأسیس شد. این بانک با تصویب لایحه فدرال رزرودر سال ۱۹۱۳ در پاسخ به رشته بحران‌های مالی ای تشکیل شد که نیاز به کنترل مرکزی سیستم پولی را نشان داد. این نهاد مسئول تدوین سیاست‌های پولی، پیگیری رسیدن به اشتغال کامل، تثبیت قیمت‌ها و رشد اقتصادی در آمریکا است.

ایالات متحده آمریکا پس از آن یک سری از بحران بانک در سال 1873، 1884، 1893 و 1907 تصمیم گرفت برای حل بحران های خود دست به اعمال سیاست های اقتصادی بزند .و از این رو 12 بانک فدرال را تاسیس نمود تا در مواقع ضروری سیاست های لازم را اتخاذ نمایند .

دولت فدرال مرکزی برای حل مشکل اقتصادی در دوران جنگ جهانی اول و دوم در جهان اوراق قرضه را خریداری می نمود اما بحران های مالی در سال های 1929، 1937، 1980 و 2007 رخ داد که دولت امریکا و بانک مرکزی امریکا برای حل آن بسیار تلاش نمودند .