حواله ارزی و خدمات بازرگانی سفته

 

 

Being Confidence in Business with US    با اطمینان تجارت کنید     مالزی - چین - ایران

پونزی چیست ؟

پونزی

مطالب این بخش توسط بخش ترجمه گروه سفته تهیه شده است و هرگونه کپی برداری ممنوع است ومتخلفین تحت پیگرد جدی قرار خواهند گرفت

لینک به مطالب سایت آزاد است

پونزی چیست ؟

طرح پونزی یک سرمایه گذاری خطر ناک فریبکارانه است . در این ترفند سودهایی که به سرمایه گذاران برگردانده می شود، از بهره های متعارف بسیار بالاتر است. این طرح به جای آن که سودی که از فعالیت اقتصادی واقعی بدست آمده باشد، را به سرمایه گذاران پرداخت کند، از پول خودشان یا از پول دیگر سرمایه گذاران به آنها سود پرداخت می کند. بدون تردید این نوع سرمایه گذاری نمی تواند دارای سود دائمی باشد و محکوم به شکست است .

نام این طرح از شخصی به نام Richard Ponzi اخذ شده است وی کسی است که اولین بار از این روش در اوایل 1920 استفاده کرد.. ریچارد پونزی خود این طرح را ابداع نکرده بود. چارلز دیکنز در اوایل 1857 در رمان Little Dorrit این گونه طرح ها را چند دهه قبل از متولد شدن پونزی توضیح داده بود. او در سرتاسر آمریکا مشهور شد و ثروت بسیاری را از پول سرمایه گذاران بدست آورد.

وی که هیچ گونه دارایی نداشت، مبلغ قابل توجهی را برای چند روز از یک مؤسسه مالی یایک صراف حرفه ای قرض کرد، اما بلافاصه با ارایه سند این استقراض بزرگ به عنوان دلیلی براعتبار مالی بالای خودبه صراف دیگری،مبلغ بیشتری بامدت بازپرداخت بیشتر از وی قرض نمود و طبیعتا بلافاصله بدهی اول خود را پرداخت نمود. پونزی این روش را تا پایان عمر خود ادامه داد و البته هیچ یک از مؤسسات مالی یا صرافان بابت وام دادن به وی، ضرر نکردند جز آخرین مورد که مبلغ بسیار زیادی نیز به وی قرض داده بود! روش  پونزی یا پونزی گیم، این روزها به روش مدیریت برخی از موسسات مالی و افراد تبدیل شده است. و بسیاری از این روش استفاده می کنند .

روشی در سرمایه گذاری وجود دارد که به پونزی گیم مشهور است و این روزها به روش مدیریت منابع مالی در برخی کشورهای بزرگ صنعتی جهان تبدیل گردیده ؛ به گونه ای که امروز آمریکا به اندازه کل ارزش تولید سالانه خود بدهی خارجی دارد ، حتی گاه یک کشور صنعتی دقیقا پیش از سررسید پرداخت سود اوراق قرضه منتشر شده بینالمللی خود، اوراق جدیدی منتشر میکند تا از محل درآمد آن سود اوراق گذشته را پرداخت نماید و این روند علیرغم اطلاع جامعه جهانی از ماهیت مساله صورت می گیرد .

یکی از روش های پونزی صادره از اولین وارده در حسابداری  FIRST IN FIRST OUT  که به روش فایفو معروف است . در این روش فرض براین است که کالای خریداری شده به ترتیب ورود به انبار، از انبار خارج می گردد یعنی کالاهایی که ابتدا خریداری می شوند ابتدا مصرف یا به فروش می رسند پس کالایی که در پایان دوره در انبار باقیمانده، مربوط به خریدهای پایانی است و قیمت خرید آنها را به عنوان ارزش موجودی کالای پایان دوره در نظر می گیریم. پایداری و همیشگی بودن سودهایی که در طرح های پونزی در تبلیغات خود اشاره می کنند، فقط در صورت وجود یک جریان زیاد و رو به افزایش پول که توسط سرمایه گذاران ایجادمی شود، می باشد.و در غیر این صورت شکست حتمی است

پس از طرح پونزی سرمایه گذاری های زیادی مانند طرح های هرمی و شرکت های هرمی نیز ایجاد شد که همه آنها نیز به گونه ای کلاهبردارانه بودند .و عده زیادی متضرر شدند .بسیاری گمان می کنند طرح های هرمی و پونزی کاملا یکسان هستند اما این گونه نیست و تفاوت هایی بین این دو وجود دارد .

اما طرح پونزی با طرحهای هرمی تفاوت دارد و یکسان نیست .

تفاوت طرح هرمی و طرح پونزی چیست ؟ طرح هرمی شامل سرمایه گذاری شخصی است که حق و حقوقی را برای دریافت پاداش به ازای پیدا کردن و معرفی اعضای دیگر به طرح می باشد . در اینجا یک مفهومی روشن در میان شرکت کنندگان مطرح می باشد که موفقیت طرح بستگی به عضویت اعضای جدید دارد . این با طرح پونزی متفاوت است ، در طرح پونزی شرکت کننده کسی است که بر این باور است موفقیت در سرمایه گذاری او بستگی به پیشرفت دارائی اولیه همچون یک معدن یا یک ملک دارد . .در طرح پونزی، طراح مانند یک مرکز اتصال برای قربانیان عمل  می کند، بدینگونه که او  با تمام سرمایه گذاران در ارتباط مستقیم است. اما در طرح هرمی خود اعضا دیگران را تشویق می کنند تا سرمایه گذاران بیشتری جذب کار شوند و سرمایه گذاران پول بیشتری را به طرح تزریق نمایند .

در طول تاریخ تقلب های مالی زیادی مانند این صورت گرفته است که چند مورد را برای نمونه ذکر می کنیم .برنارد مدوف - 65 میلیارد

برزگترین تقلب تاریخ در امریکا این تقلب بوده است که از سال 1999 تا 2008 صورت گرفت و 65 میلیارد دلار از مردم اخاذی شد دادگاه این مرد 72 ساله را به 150 سال زندان محکوم کرد .

ارل جونز - 75 میلیون

قربانیان خود را اقوام و آشنایان و حتی اعضای خانواده خود بودند. او در به 11 سال زندان محکوم شد.آلن استنفورد - 7.2 میلیارد

محاکمه او در سال 2011 برگزار شد و او اینک در زندان به سر می برد .