حواله ارزی و خدمات بازرگانی سفته

 

 

Being Confidence in Business with US    با اطمینان تجارت کنید     مالزی - چین - ایران

بانک جهانی

بانک جهانی

مطالب این بخش توسط بخش ترجمه گروه سفته تهیه شده است و هرگونه کپی برداری ممنوع است ومتخلفین تحت پیگرد جدی قرار خواهند گرفت

لینک به مطالب سایت آزاد است

بانک جهانی در جهان امروز

بانک جهانی پس از جنگ جهانی دوم برای رفع خرابی های به وجود آمده ولی در سال 1949 رویکرد آن تغییر کرد و هدف خود را توسعه و گسترش طرح های تولیدی در جهان قرار داد.

این بانک جهانی می کوشد تا با پرداخت وام های متعدد به کشورهای کمتر توسعه یافته مشکلات اقتصادی آنها را برطرف نماید .

فقط اعضای صندوق بین‌المللی پول می‌توانند به عضویت بانک جهانی درآیند. از طرف دیگر شرط اولیه عضویت در مؤسسه بین‌المللی توسعه و مؤسسه مالی بین‌المللی، عضویت در بانک جهانی است.ایران نیز یکی از اعضا و از موسسین بانک جهانی به حساب می آید .

نام دیگر بانک بین‌المللی توسعه و ترمیم (IBRD) است. همراه با چهار شعبه دیگر خود: مؤسسه بین‌المللی توسعه (International Development Association: IDA)، مؤسسه مالی بین‌المللی (International Finance Corporation: IFC)، آژانس تضمین سرمایه‌گذاری چند جانبه ای Multilateral Investment Guarantee Agency: MIGAو مرکز بین‌المللی برای حل و فصل منازعات سرمایه‌گذاری (International Centre for the Settlement of Investment Disputes: ICSID)، گروه بانک جهانی را تشکیل می‌دهند

تعداد اعضای بانک جهانی

  • بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه (IBRD) (با ۱۸۶ عضو)
  • مؤسسه بین‌المللی توسعه (IDA) (با ۱۶۹ عضو)
  • مؤسسه مالی بین‌المللی (IFC) (با ۱۸۲ عضو)
  • سازمان تضمین سرمایه‌گذاری چندجانبه (MIGA) (با ۱۷۵ عضو)
  • مرکز بین‌المللی برای حلّ و فصل منازعات سرمایه‌گذاری (ICSID) (با ۱۴۴ عضو)
  • ارکان بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه

این سازمان بین المللی دارای دو رکن است که اساس این سازمان را تشکیل می دهد :

هیئت رئیسه:هیئت رئیسه بانک از نمایندگان کلیه دولت‌های عضو تشکیل می گردد .هیئت مذکور سالی یک‌بار تشکیل جلسه می‌دهد. طبق اساس‌نامه بانک، اختیارات وسیعی به هیئت رئیسه داده شده است

1-اخذ تصمیم دربارهٔ عضویت 2- تخصیص سود ویژه و تقسیم سرمایه سهمی بانک

هیئت مدیره:هیئت مدیره ۱۵ عضو دارد که ۶ نفر آنها از طرف سهام‌داران مهم مثل ایالات متحده آمریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه، ژاپن و هندوستان تعیین می‌شود و بقیه آنها توسط دولت‌های عضو انتخاب می گردند .انتخاب رئیس بانک جهانی (بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه) به‌عهده هیئت مدیره است.

این سازمان جهانی سازمانی بی طرف است و همه تصمیمات آن بی طرفانه اتخاذ می شود تا رویکرد آن صرفا اقتصادی باشد و مسائل سیاسی در آن نقش نداشته باشد .

طبق ماده (۱۰) توافق‌نامه بانک جهانی: «بانک و شعبه‌های آن در امور سیاسی هیچ‌یک از اعضا مداخله نمی‌کنند و مشی سیاسی عضو یا تمایلات اعضا در تصمیم‌گیری‌های آن‌ها دخالت ندارد.» ولی بانک جهانی با وجود ملزم شدن به بی‌طرفی سیاسی و اقتصادی در امور سیاسی مداخله می‌نماید.

این بانک اهداف اقتصادی زیادی را در جهان و به ویژه در کشورهای توسعه نیافته دنبال می کند که عبارتند از :-مساعدت در ترمیم و توسعه کشورهای عضو از طریق سرمایه گذاری در امور تولیدی
--    تشویق سرمایه گذاری خارجی از طریق تضمین یا مشارکت در اعطای وامها.
--    تشویق رشد متوازن و بلند مدت تجارت بین‌الملل و حفظ تعادل در موازنه پرداختها از طریق تشویق سرمایه گذاری بین المللی.
-اعطای وام یا تضمین با اولویت های بالا در کشورهای عضو.
-    هدایت فعالیتها با توجه به تاثیر سرمایه‌گذاری بین‌المللی بر شرایط اقتصادی کشورهای عضو و کمک به ایجاد یک دوره تحول در اقتصاد پس از جنگ کشورها.