حواله ارزی و خدمات بازرگانی سفته

 

 

Being Confidence in Business with US    با اطمینان تجارت کنید     مالزی - چین - ایران

ﺷﻤﺎﺭﻩ ﺣﺴﺎب بانکی ﺑﻴﻦ المللی آیبن - آیبان IBAN

شناسه بانکی آیبن

مطالب این بخش توسط بخش ترجمه گروه سفته تهیه شده است و هرگونه کپی برداری ممنوع است ومتخلفین تحت پیگرد جدی قرار خواهند گرفت

لینک به مطالب سایت آزاد است

ﺷﻤﺎﺭﻩ ﺣﺴﺎﺑﻬﺎﻱ ﺑﺎﻧﮑﻲ ﺑﻴﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﻲ(IBAN)

يک سيستم شماره حساب استاندارد مهم ترینبخش از محيط بانکداري بهينه در هر کشوريميباشد.شماره حسابهاي بانکي بين المللی بعنوان سیستم استاندارد بین المللی در خصوص تسهیل انتقالات و پرداختهای برون مرزی با هدف کاهش ریسک توام در این نوع نقل و انتقالات بوجود آمده است. پیاده سازی این حسابها اساسا از سوی کمیته استانداردهای بانکی اروپا (ECBS) صورت گرفته سپس تحت استاندارد بین المللی ISO 13616 انتشار یافت.

در ابتدا بمنظور تسهیل پرداختها در سطح اروپا توسعه یافت و اکثر کشورهای اروپایی، سپس بسیاری ازکشورهای سایر نقاط دنیا بخصوص در شرق میانه و کارایب این سیستم را اجرا کردند.

تاريخچه

قبل از تاسیس IBAN ، تنوع در استاندارهای ملی برای تشخیص حساب بانکی (برای مثال: بانک، شعبه، کدهای ارسالی، و شماره حساب) باعث سردرگمی کاربران شده بود.همین امر اغلب منجر به ضرورت وجود اطلاعات ارسالی شد که از پرداختها مفقود شده بوده اند.

اطلاعات ارسالی مزبورهمانطورکه توسط ISO 9362 مشخص شده (از آنجاییکه آنها بعنوان کدهای معرف شغلی (BIC) و کدها یا شناسه ها و کدهای معرف شغلی سوییفت (SWIFT code یا SWIFT ID و SWIFT-BIC) نیز نامیده میشوند) برای تبادلات و همچنین شناسایی حسابها و انواع معاملات به فرمت خاصی نیاز ندارد و انواع تبادلات مربوطه به توافقات معاملات سهامداران واگذار شده است.

خطاهای روزمره مسبببه تعویق انداختن پرداختها و متحمل شدن هزینه های مازاد برای بانکهای دریافت کننده، فرستنده و اغلب بانکهای ارسالی واسطه شده بود.

لذا در سال 1997 برای رفع چنین مشکلاتهایی، سازمان بین المللی بمنظور استاندارد سازی(ISO) ISO 13616 را منتشر کرد. این طرح تا حدی قابل تغییر بود ولی کمیته اروپایی برای استاندارهای بانکی (ECBS) معتقد بود طرح مذکور اجرایی نیست. بنابراین آنها ورژن استاندارد کاربردی تری در میان سایر موارد ابداع کردند که در این طرح تنها حروف بزرگ مجازشده و همچنین IBAN هرکدام از کشورها را ملزم به داشتن طول شماره حساب خاصی برای قسمتهای مختلف آن در نظر می گیرد.

لذا با وجود امکان تغییرات در IBAN، باید فرمت منظم مکفی برای شناسایی حساب و اطلاعات معتبررعایت شود تا خطاها در معاملات ایجاد نشود.

بعلاوه، IBANحامل تمامی اطلاعات ارسالی لازم بمنظور دسترسی به وجه از یک بانک به بانکی دیگر در صورت لزوم می باشد. این اطلاعات شامل جزییات حساب بانکی مهم نظیرکد کشور، کدهای شعبه و شماره حسابها است و همچنین شامل ارقام بررسی است که میتواند در بانک مبدا مطابق فرایند استاندارد منفرد معتبر باشد.

ساختار IBAN

IBAN به بیش از 34 تا مشخصه عددی شامل کد کشور با ISO 3166-1در حرفی،ارقام بررسی دو رقمی و شماره حساب بانکی پایه ((BBAN با بیش از 30 مشخصه عددی و حرفی از0 - 9 و 26 حرف بزرگ الفبای لاتین بین A-Z است که شناسه گر کشور میباشد.

ارقام بررسی در شماره حساب بانکی باعث صحت بررسی میشود تا درستی آن قبل از انجام تعاملات تایید شود.

IBANزمانیکه بطور الکترونیکی منتقل شده بدون هیچ علامت جداکننده ای درج می شود در حالیکه در مدل چاپ شده آن، به بخشهای 4 کارکتری با یک جداکننده تعریف شده است. شایان ذکر است به منظور استاندارد کردن BBAN در سطح کشور مزبور مستلزم وجود بیشترین طول شماره حساب موجود بعنوان طول نهایی است و شماره هایی با کمتر از طول با صفرهای متوالی در ابتدای آن در نظر گرفته می شود. در صورتیکه طول شماره حسابی ازاین تعداد کمتر بود با تعدادی صفر در ابتدای آن در نظر گرفته می شود همین قاعده برای کد بانک و کد شعبه نیز بکار می رود.

همانطورکه در جدول پایین فرمتهای IBAN در کشورهای مختلف نشان داده شده.

کشور نمونه فرمتهای IBAN
Greece GR16 0110 1250 0000 0001 2300 695
United Kingdom GB29 NWBK 6016 1331 9268 19
Saudi Arabia SA03 8000 0000 6080 1016 7519
Switzerland CH93 0076 2011 6238 5295 7

شماره حساب بانکی پایه(Basic Bank Account Number)

نخستین شناسه ای که توسط موسسات مالی در خصوص شناسایی منحصر به فرد حساب یک مشتری در یک کشور مستقل استفاده میشود شماره حساب اولیه بانکی (BBAN) می باشد. لازم به ذکر است BBAN توسط بانک مرکزی ملی کشور مورد نظر اتخاذ گردیده یا مجوز مالی در کشور مربوطه تعیین می شود. از آنجاییکه بین فرمتهای پذیرفته شده ثبات وجود ندارد، این مجوز مالی ملی ممکن است فرمت BBAN مربوطه اش را با سوییفت ثبت کند، البته انجام این امر الزامی نمیباشد. بعلاوه BBAN از سوی IBAN بدون ثبت نام هم انجام پذیر است. از طرفی اکثر کشورهایی که IBAN آنها را نپذیرفته، SWIFT بعنوان مجوز ثبت نام برای سیستم سوییفت نقش میگیرد.

ارقام بررسی(Check digits)

ارقام بررسی به بانک فرستنده یا مشتریانش اجازه میدهد تا صحت بررسی در مقصد ارسالی و شماره حساب از یک سری منفرد از داده در زمان ورود داده انجام دهد.

بررسی مذکور ضامن یافتن هرنمونه ای است که کارکتر تکی آن حذف شده، یا اشتباهی تایپ شده است. بنابراین خطاهای رایج وخطاهای مربوط به شماره حساب حذف شده است.

پردازش

یکی از اهداف طراحی IBANاعتبار بخشیدن به آن است تا جاییکه امکان دارد در محل ورود داده انجام شود. در کل، این برنامه کامپیوتری است که IBAN را قابل اعتبار میکند.قوانینی تحت نظر IBAN ها است که صورت حساب خدماتی موجود در مؤسسه مالی بایستی توسط یک IBAN صادر شود.